середа, 15 червня 2022 р.

Довідкові видання – це друковані твори, що містять короткі відомості наукового, науково-популярного або прикладного характеру, викладені так, щоб їх можна було швидко знайти. До основних видів довідкових видань належать: енциклопедії, словники, довідники.

Енциклопедія – наукове або науково-популярне довідкове видання, яке містить найістотнішу інформацію з усіх або окремих галузей знань та практичної діяльності. Енциклопедії відображають рівень науки і культури своєї епохи. Енциклопедії поділяються на універсальні та галузеві: Енциклопедія Сучасної України (ЕСУ); Економічна енциклопедія, Українська мова тощо.

Словник – довідкове видання, що містить впорядкований перелік мовних одиниць (слів, словосполучень тощо) з короткими їх характеристиками або характеристиками позначених ними понять або з перекладом іншою мовою. Словники бувають філологічні : Словник іншомовних слів, Українсько-російський словник, і термінологічні — Фінансовий словник, Економічний словник.

Довідники – видання, що містить короткі відомості наукового, виробничого і прикладного характеру з певного питання.

Довідники є енциклопедичні – "Країни світу", "Історія України" та тематичні — "Культура сучасної української мови".

Довідкова література допомагає зорієнтуватися у потоці наукової і навчальної інформації.

В наш час саме словники залишаються незаперечними джерелами правильного слововживання, тому так важливо зберегти культуру користування словниками.

Словники бувають: тлумачні; орфоепічні; фразеологічні; орфографічні; етимологічні; історичні; топонімічні; словники синонімів, антонімів і омонімів; словники іноземних слів тощо.

Енциклопедією ж прийнято називати наукове або науково-популярне довідкове видання, яке містить систематизовану інформацію з різноманітних галузей знань і практичної діяльності. Енциклопедія – скарбниця людських знань. Вона є особливим видом книги, незамінним з точки зору практичної користі.

За структурою енциклопедії поділяються на алфавітні, алфавітно-систематичні, систематичні, хронологічні, хронологічно-систематичні. Самих видів енциклопедій існує величезна безліч: дитяча, медична, музична, енциклопедія здоров'я, математична, універсальна, технічна, енциклопедія по філософії або з історії, енциклопедія про тварин і багато-багато інших. 

Довідкові видання допоможуть тим, хто бажає удосконалюватися у своїй спеціальності, поглиблювати знання, мати уявлення про найважливіші напрямки суспільного розвитку, науки і техніки, про найкращі художні твори... Використання довідкових видань дозволить виробити стійкий інтерес до читання, глибше вивчити тему, зрозуміти прочитане. Довідкові видання часто стають у нагоді тим, хто працює з книжками, але вони не можуть замінити вивчення першоджерел, підручників, наукових видань.