середа, 10 березня 2021 р.


На честь весняного пробудження природи слов'яни святкували Масницю. На відміну від інших календарних свят, Масниця практично не зазнала християнського впливу і залишилась просто веселим народним святом з деякими язичницькими ритуалами: катання з гірок, спалювання солом'яного опудала, приготування вареників, 
млинців тощо.

В Україні останній тиждень м’ясниць, мав ще кілька регіональних назв —  Колодій, Сиропуст, Сиропусний тиждень, Сирна неділя, Пущення, Загальниця, "ніжкові заговини" тощо. У 2021 році Масниця відзначається з 7 по 14 березня.

Пропонуємо декілька книг, з яких ви дізнаєтесь багато цікавого про проводи зими і зустріч весни, а також про інші традиції українського народу.

Лаврик О. Україна. Все, що робить нас українцями. – Харків: Віват, 2015. – 256 с.: іл.

Це чудово ілюстроване видання розраховане на тих читачів, які прагнуть розширити свої знання про Україну й українців, глибше пізнати традиції.

Українські традиції /Упорядкування та передмова О.В. Ковалевського. – Харків: Фоліо, 2003. – с. 359.

Це видання – унікальна антологія, чудове джерело для всіх, хто хоче відчути, чим жив український народ від давніх-давен до нашого часу.

Українська минувшина: ілюстрований етнографічний довідник. - /А.П. Пономарьов, Л.Ф. Артюх, Т.В. Косміна та ін. – Ревид. – К.: Либідь, 1994. –256 с., іл.

Ця книга – своєрідна енциклопедія традиційної культури та побуту українців. Стислі, але ємкі відомості про забуті способи ведення господарства, народну моду, кулінарію, медицину, звичаї та обряди, демонологію тощо розміщені за зручним для читача тематично-абетковим принципом і супроводжуються оригінальними ілюстраціями.

Скуратівський В.Т. Дідух : Свята українського народу. – К.: Освіта, 1995. – 202 с.

А це видання – найбільш повне зібрання календарних свят українського народу. Автор відомий письменник та етнографіст, щедро ділиться з читачем своїм знанням духовної культури нашого народу, його обрядовості, традицій, фольклору, що сягають тисячоліть. Висока моральність предків, щира приязнь у стосунках, взаємодопомога, тонкий естетичний смак і, головне, високопоетичний культ пращурів, шанування свого родоводу – все це гідне наслідування нинішніми поколіннями.


Макаренко О.П. Стежками минувшини: Дітям про звичаєву обрядовість. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2003. – 160 с.

У посібнику розкрито зміст і методику вивчення звичаєвої обрядовості. Матеріал буде корисним для вихователів дитсадків, учителів шкіл, батьків. В ньому зібрано багато сценаріїв святкових ранків, вечерів розваг.

Войтович В. Українська міфологія. – К. Либідь, 2002. – 664 с., іл.

Книга є спробою осмислення надзвичайно багатого та яскравого світу української дохристиянської міфології – народних уявлень, звичаїв та обрядів, вірувань і повір`їв тощо. Це своєрідний погляд на духовну культуру предків, їхній світогляд, світосприйняття та ментальність. Для широкого кола читачів, які прагнуть свідомого розуміння коренів історії та культури свого народу.

Потапенко О.І., Кузьменко В.І. Шкільний словник з українознавства. – К.: Український письменник, 1995. – 291.

У словнику подано найбільш важливу і необхідну інформацію з українознавства, яка розкриває особливості національного характеру, світогляду, психології українського народу, його побуту і трудової діяльності, його родовід й історико культурний досвід, національні традиції, звичаї, обряди, вірування, символіку, тощо. Для учнів, для батьків, а також для всіх, хто прагне прилучитися до духовних скарбів українського народу.

Супруненко В.П. Народини : Витоки нації, символи, вірування, звичаї та побут українців. – Запоріжжя: МП "Берегиня" – СП "Фаєз"; 1993 – 136 с.

Книга відтворює цілісну етнологічну картину України від найдавніших часів; відповіді на багато питань, що хвилюють сьогодні кожного, кому небайдужа доля нації: Хто ми? Звідки? Які ми?