вівторок, 9 лютого 2021 р.

      9 лютого 2021 року у світі відзначається День безпечного Інтернету (Safer Internet Day) під гаслом "Разом для найкращого Інтернету". 
День безпечного Інтернету запровадили для просування безпечного та позитивного використання цифрових технологій, особливо, дітьми й молоддю. 

Безпека в Інтернеті: що потрібно знати

Оновлення програмного забезпечення

Найкращим захистом від вірусів є не тільки антивірусний захист, а й своєчасне оновлення програмного забезпечення. Адже його розробники слідкують за можливими загрозами і намагаються захистити свої продукти нововведеннями. Тому, коли ваш пристрій пропонує вам оновлення – не ігноруйте!

Перевірка сайтів

Рекомендуємо не вводити персональну інформацію (логін, пароль, номер телефону чи платіжної карти) на запити неперевірених сайтів.

Такі дані можна надавати лише тим ресурсам, які вже пройшли вашу перевірку, або відомим мережам (наприклад, Google, Facebook, Rozetka, ваші блоги на інформаційних ресурсах тощо).

Вводити інформацію з платіжних карток чи паролі можна лише на сайтах зі значком «замочка». Таке з’єднання вважається захищеним, а ваші дані не потраплять до рук сторонніх осіб.

Пароль!

Безпечний пароль – це перша гарантія того, що ваша особиста інформація перебуває під надійним «замком». 

Пароль має бути складним (букви й цифри, великі й малі, не менше ніж 8 символів). Паролі до різних ресурсів мають бути різними.

Запам’ятайте, пароль не має містити особистих даних (наприклад, прізвище чи дату народження).

Паролі до важливих ресурсів (електронна пошта, сторінка в соціальній мережі) потрібно змінювати хоча б раз у 3 місяці. Якщо ж у вас багато паролів до різних ресурсів записуйте їх або використовуйте програми зберігання паролів, наприклад, KeePass. 

Для надійнішого захисту використовуйте двохфакторну автентифікацію, де це можливо!

Більше корисної інформації ви дізнаєтесь, відвідавши нашу бібліотеку.


Рекомендаційний список

Буркацька Г. Бібліограф: алгоритм успіху - орієнтація на юнацтво та молодь : [для популяризації бібліографічних знань та підвищення медіаграмотності доцільно розробляти і впроваджувати дистанційні мультимедійні технології] / Галина Буркацька // Бібліосвіт. – 2014. – №3. – С. 43-47.

Волошенюк Р. Кібербулінг  небезпечна віртуальна агресія : заняття з елементами тренінгу для учнів 9-го кл. / Роксана Волошенюк // Шк. світ. – 2019. – січ. (№2). – С. 28-33.

Галата С. Разом – до найкращого інтернету : [безпечний інтернет, нетикет і кібербезпека] / Світлана Галата // Освіта України. – 2019. – 11 лют. (№6). – С. 8-9.

Здоровило Т. Кібервіруси, начувайтеся! : поліція України отримала нове спецобладнання для протидії кіберзагрозам / Тарас Здоровило // Україна молода. – 2017. – 21-22 лип. – С. 5.

Лутицька Л. Нам потрібно більше "білих" хакерів / Людмила Лутицька // День. – 2017. – 26 верес. – С. 9.

Про ІІІ Міжнародний форум HackIT-2017 у Харкові та кібербезпеку в Україні.

Най Д. "Цифровий Перл-Харбор" : про методи протидії кібератакам і маніпулювання соціальними мережами / Джозеф Най // День. – 2018. – 17 лип. – С. 11.

Основи медіаграмотності. Поняття інформаційної війни // Шк. б-ка. – 2017. – №10. – С. 80.

Свентах А. "Історія на фронті інформаційної війни" : українські науковці повернулися до питання націоналізації медіа-простору / Анна Свентах // День. – 2014. – 12-13 верес. – С. 20.

Терн Г. Кібербезпека: пам'ятка для батьків : як захистити дитину від загроз в інтернеті / Ганна Терн // Жінка. – 2018. – №11. – С. 38.

Ткач О. 10 порад, що захистять вашу дитину в Інтернеті / Олександр Ткач // Шк. світ. – 2019. – січ. (№2). – С. 23-24.

Харченко Н. Людина інформаційної доби : тренінгове заняття для учнів 10-11 класів / Наталія Харченко // Шк. світ. – 2017. – листоп. (№22). – С. 19-25.

Чадюк М. Комунікація (не) за правилами: як не втрапити в тенета дезінформації та як навчитися її викривати? / Марія Чадюк // День. – 2020. – 2-3 жовт. – С. 28.

Юрків В. Як навчитися "фільтрувати" інформацію ЗМІ : (держава й суспільство мають організовувати освіту населення, особливо молоді, щодо потреб сприйняття медіаматеріалів) / Віталій Юрків // Уряд. кур'єр. – 2012. – 20 верес. – С. 6.

Як подолати кібербулінг?: поради щодо профілактики та подолання кібербулінгу // Шк. світ. – 2018. – груд. (№23). – С. 18-20.

Інтернет-ресурси

День безпечного інтернету [Електронний ресурс] //#Центр кращого інтернету. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://betterinternetcentre.org/?page_id=30. – Назва з екрана.

Закладинки: посібник з протидії мові ненависті онлайн через освіту з прав людини [Електронний ресурс]   // #Центр кращого інтернету. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://rm.coe.int/16806f9aec. – Назва з екрана.

Посібник містить 24 приклади вправ з теми протидії мові ненависті онлайн через навчання з прав людини. У вправах розкриваються теми мови ненависті онлайн, прав людини в Інтернеті, свободи вираження поглядів, приватного життя і безпеки, інтернет-грамотності, демократії та участі.

Інтернет, який ми хочемо : молодь онлайн – вправи від молоді для молоді [Електронний ресурс] // The web we want. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://www.webwewant.eu/documents/10180/945868/WebWeWant_youthUA.pdf/– Назва з екрана.

Посібник створений молодими людьми для молоді, спрямований на вивчення прав та обов’язків в Інтернеті та заохочення до роздумів про поведінку в Інтернеті.

Запропоновані 18 завдань допоможуть підліткам перевірити свої навички, дізнатися більше про свої права в онлайн-світі.

Інтернет, який ми хочемо : учителі онлайн [Електронний ресурс] // The web we want. – Електрон. дані. – Режим доступу: 

http://www.webwewant.eu/documents/10180/973204/Handbook_teachers_lesson_plans_all_UA.pdf/. – Назва з екрана.

Посібник містить плани уроків, що пропонують ідеї та заходи, щоб заохотити молодь розвивати навички творчого та критичного мислення, необхідні для повноцінного життя в світі.

Методичні рекомендації до використання в освітньому процесі закладів загальної середньої освіти навчально-методичного посібника та робочого зошита.

Керівництво із соціально-педагогічного супроводу формування безпечної поведінки підлітків в Інтернеті [Електронний ресурс] // #Центр кращого інтернету. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://betterinternetcentre.org/?p=64. – Назва з екрана.

Посібник містить теоретичні питання безпечної поведінки в Інтернеті, опис занять та 8 тренінгових вправ із розвитку базових компетенцій безпечної поведінки підлітків в Інтернеті, плани заходів для педагогів та батьків.

Клан Клік-Клац. Виховання дітей у цифрову еру [Електронний ресурс] // EdPro. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://edpro.ua/blog/informacijna-bezpeka. – Назва з екрана.

Посібник для батьків у доступній формі містить необхідну інформацію та поради, які будуть корисні батькам для сприяння позитивному використанню дітьми цифрових технологій.

Обачність, пильність, захист, ввічливість, сміливість : посібник із цифрового громадянства і безпеки [Електронний ресурс] // НУШ.  – Електрон. дані. – Режим доступу: https://nus.org.ua/wp-content/uploads/2018/08/PRESS.pdf  – Назва з екрана.

Посібник містить плани уроків призначені для учнів та учениць початкової школи та зосереджені на ключових принципах мережевого етикету й безпеки. Заняття запропоновані у п‘яти темах: обачність в Інтернеті, пильність в Інтернеті, захист в Інтернеті, доброзичливість в Інтернеті, сміливість в Інтернеті.

Онлайн-курси від  Cisco Networking Academy [Електронний ресурс]   // Cisco Networking Academy. – Електрон. дані. – Режим доступу:https://www.netacad.com/ru?fbclid=IwAR1hE98X4x6utM1mikrBXxipAb5rRPvaqzbxq7fVY7NDrFTRMK6mdAPYDTI. – Назва з екрана.

Онлайн-курси призначені для самостійного вивчення і використовують ту ж навчальну програму, яка викладається у навчальних класах Мережевої академії по всьому світу.

Освітні курси [Електронний ресурс] // Дія. Цифрова освіта: національна онлайн-платформа з цифрової  грамотності – Електрон. дані. – Режим доступу: https://osvita.diia.gov.ua/. – Назва з екрана.

Освітні серіали з цифровими навичками ви зможете ефективно та безпечно застосовувати технології в роботі та навчанні, для професійного та особистісного розвитку.

#SaferInternetDay, #ДеньБезпечногоІнтернету