пʼятниця, 11 жовтня 2024 р.

Вдосконалюємо рідну мову

 Вдосконалювати своє мовлення можна по-різному. Як не просто покращити свою українську, а й зробити це легко, завиграшки, щоб учитися було цікаво й захопливо, і щоб це анітрохи не скидалося на навчання?

• Читайте художню літературу. Так-так, без української класики нам все-таки не обійтися. Але читатимемо ми не стоси томів, а лише те, що нам самим буде цікаво.. Зверніть увагу насамперед на твори Івана Нечуя-Левицького, що рясніють діалогами живої мови, Бориса Грінченка, укладача першого українського словника, Івана Франка (де він не вживає своєї рідної бойківської говірки), Михайла Старицького, Пантелеймона Куліша, Степана Васильченка тощо..!

• Слухайте записи з тими, хто гарно й природньо розмовляє українською. Зазвичай це письменники, бо як хто вміє добре писати, то має добре й говорити. Але, звісно, не тільки вони. Коли сподобається, як хтось говорить, шукайте й інші їхні звернення чи інтерв’ю та слухайте.

• Дивіться фільми, де актори розмовляють гарною і природньою українською. Дуже добре говорив українською, зокрема, Богдан Ступка. І не забувайте про мультфільми: там дуже часто звучать добра українська. Давно переглядали «Енеїду» чи «Лиса Микиту»?

• Проходьте цікаві тести й вікторини з української мови чи літератури. Є такі тести й у нас. Ба більше, ми навмисне їх так уклали, щоб можна було поповнювати свій словниковий запас маловживаними словами й барвистими фразами. З ними ви не тільки зможете контролювати свій рівень української, а й постійно навчатиметесь чогось нового й цікавого, що можна застосувати на практиці.

• І насамкінець, занотовуйте. Виписуйте собі приклади слововживання, цікаві слова й фрази, які вам хотілося б запам’ятати, але не окремо, а в контексті. Вам зручніше використовувати електронні засоби? Копіюйте в текстові редактори (зокрема, ворд) речення з електронних книжок і виділяйте потрібні слова чи фрази. Віддаєте перевагу традиційним паперовим засобам? Те саме можна заносити й до записничка. А потім переглядайте свої записи час від часу.

Джерело: https://liveua.in.ua/dosvid/vdoskonalennia-ukr-movy.html

Головний бібліограф Н. Смаглій